Brangūs draugai ir rėmėjai,

Kasmet iš naujo… šiemet valdybos nariai Jūratė Bogacz, Ingrid ir Otmaras Debaldas rugsėjo pradžioje išvyko į Lietuvą. Kaip ir ankstesniais metais, tai buvo kelionė, kupina intensyvių išgyvenimų, jaudinančių susitikimų ir džiaugsmo dėl įvairialypės pažangos, kurią pavyko pastebėti.

Kadangi yra daug ką papasakoti, čia pateikiama trumpa Otmaro Debaldo kelionės ataskaitos santrauka . Visą ataskaitą galite perskaityti toliau (nuoroda į visą ataskaitą).

SONATŲ ŠEIMA MARIJAMPOLĖJE

Šiais metais taip pat pradėjome lankymo programą Marijampolėje, Sonatos globėjų šeimoje, kurioje šiuo metu gyvena 9 vaikai. Viskas gerai. Po sėkmingo dantų gydymo Gabija vėl gali šypsotis ir įgijo daug pasitikėjimo savimi. Sonata ir jos globėjai su meile rūpinasi vaikais (kai kurie iš jų turi genetinių raidos sutrikimų). Sonata ir jos globėjai su meile rūpinasi vaikais, nes visi jie turi specialiųjų poreikių. Laimei, palyginti su praėjusiais metais, galėjome pastebėti didelę pažangą vystymosi srityje. Vienintelis naujas namo gyventojas – 17-metis jaunuolis, kurį metų pradžioje į Sonatos namus apgyvendino Jaunimo gerovės tarnyba, nes tėvas daugelį metų žiauriai smurtavo prieš jį. Po tam tikro pradinio nenoro jis pradėjo mumis pasitikėti ir mums pavyko jį įtikinti dalyvauti PATRIA stovykloje, kuri jam davė daug naudos, o mums – galimybę jį geriau pažinti.

PATRIA KOMANDA KAUNE

Tada važiavome į Kauną susitikti su projekto vadove Rita Skriadaite iš PATRIA komandos. Esame be galo laimingi ir dėkingi, kad Rita yra mūsų artimiausia partnerė nuo pat Patria projekto pradžios, su kuria kartu kūrėme ir įgyvendinome jaunų suaugusiųjų globos koncepciją. „Rita“ reiškia tęstinumą, kokybę ir nuolatinį sėkmingą vystymąsi. Be jų mūsų darbas Lietuvoje nebūtų toks sėkmingas.

PATRIA komandos susitikime taip pat susipažinome su dviem naujais auklėtojais, kurie šiais metais pradėjo dirbti PATRIA mokykloje. Kalbėjomės apie kai kuriuos jaunuolius, turinčius specialių terapijos poreikių, ir sutarėme finansiškai paremti terapijos priemones pagal Patria rekomendaciją, neviršijant tam tikrų ribų.

PATRIA STOVYKLA SU 18 JAUNUOLIŲ

Šiais metais stovykloje dalyvavo 18 jaunuolių. Labai džiaugėmės, kad daugumą jų jau pažinojome – arba todėl, kad jie jau dalyvavo ankstesniais metais, arba todėl, kad mes juos pažįstame jau labai daug metų, nes rėmėme juos dar vaikystėje Marijampolės kaime. Pavyzdžiui, Valdas nedidelio ūgio jaunuolis, kuris prieš kelerius metus nelaimingo atsitikimo metu neteko galimybės vaikščioti ir dabar stengiasi atgauti judėjimo galimybes naudodamasis roleriu. Valdas yra puikus pavyzdys visiems, taip pat ir mums, nes jis ne tik ryžtingai, su didele valia ir humoru priima savo negalią, bet ir niekada nepasiduoda bei demonstruoja pozityvų požiūrį į gyvenimą.

Svarbus stovyklos tikslas – sukurti stovykloje dalyvaujančių jaunų žmonių tinklą. Tai skatinama per seminarus, kuriuose aptariamas komandos formavimo turinys. PATRIA kviečia profesionalius terapeutus iš Lietuvos. Šeštadienį tokie seminarai vyko visą dieną. Šiais metais buvo kalbama apie „ryšį“ – su žmonėmis, gyvūnais, savimi. Seminare jauni suaugusieji sužinojo apie prisirišimo stilius, kaip jie veikia jų gyvenimą ir ką jie gali daryti, jei nėra tvirtai prisirišę, kad įgytų didesnį saugumo jausmą. Antrajame seminare buvo kalbama apie emocijas ir jų išraišką kūne. Per šokio formas jie įsijautė į savo kūną ir patyrė įvairias emocijas, kad galėtų sąmoningiau užmegzti ryšį su savimi ir vis sąmoningiau judėti į saugius ryšius.

Paskutinę dieną programoje buvo numatyta ekskursija į žirgyną. Jau praėjusiais metais lankydamiesi alpakų ūkyje sąmoningai naudojome susitikimą su gyvūnais kaip terapijos elementą. Šiais metais lankėmės ūkyje, kuris specializuojasi žirgų terapijos srityje. Programa mums paliko didelį įspūdį. Čia taip pat būtų kalbama apie tą pačią „suartėjimo“ temą. Per trumpą laiką net baikštūs mažyliai atrado pasitikėjimą ir (arba) ryšį su dideliais gyvūnais. Pavyzdžiui, Otilija, kurią daugiau nei dešimt metų pažinojome iš Marijampolės vaikų kaimelio kaip baikščią mergaitę. Staiga, po trumpo susipažinimo laikotarpio, ji vedė žirgą su pavadėliu pro vartus, akivaizdžiai spinduliuodama pasitikėjimu savimi. Kadangi ši terapijos forma buvo tokia veiksminga, pasikalbėjome su PATRIA komanda apie galimybę reguliariai siūlyti tokias žirgų terapijos programas.

Valdas su savo mėgstamiausiu žirgu

Deimantė: Iš stovyklos parsivežiau daug motyvacijos ir stiprybės, kad visada reikia mokytis iš savo klaidų, nebijoti klysti ir nepasiduoti, nes jei nori, viskas įmanoma.

Šie Deimantės žodžiai, pasakyti baigiamajame posėdyje, apibūdina mūsų darbo su PATRIA komanda poveikį jauniems žmonėms ir tai, ką mes galime pakeisti. Labai džiaugiamės stovyklos eiga ir sėkme. Be to, mes asmeniškai dalyvaujame kaip valdybos komanda. Per daugelį metų programa buvo plėtojama žingsnis po žingsnio. PATRIA komandos darbo dėka, o ypač Jūratės Bogacz, kuri kasmet kartu su PATRIA komanda vadovauja stovyklos planavimui, pati daug bendrauja su jaunuoliais jų kalba ir su didele empatija prisideda prie stovyklos sėkmės.

Labai džiaugtumėmės, jei kitais metais prie mūsų prisijungtų daugiau asociacijos narių ir rėmėjų. Tai nuostabi patirtis ir mums, svečiams, su daugybe neišdildomų prisiminimų. Jau nustatyta 2024 m. stovyklos data: ji vėl vyks 2024 m. rugsėjo 6-8 d. Kaune esančiuose namuose.

2023 m. lapkričio 10 d., penktadienį, 19.00 val. vyks metinis visuotinis susirinkimas. Šiais metais jis vyks Kronberge. vyksta. Rezervuokite datą jau dabar, netrukus bus išsiųstas kvietimas.

Brangūs draugai ir rėmėjai, džiaugiamės gerais mūsų projekto Lietuvoje pokyčiais ir tuo, kad galime jais pasidalyti su jumis. Labai dėkojame už ilgametę ištikimybę ir dėmesį!

Daug šiltų linkėjimų jums

Jūsų, Ingrid ir Otmar Debald

ir „Kinder- und Jugendhilfe in Litauen e.V.“ komanda.

———————————————————————————————————————–

ILGOJI VERSIJA

Tuo tarpu kelionės data rugsėjo pradžioje pasitvirtino. Vaikai ir jaunuoliai ką tik grįžo iš vasaros atostogų. Šalyje tvyro džiugi išvykimo nuotaika: „Vėl važiuojame“. Štai kaip vyko mūsų kelionė:

SONATŲ ŠEIMA MARIJAMPOLĖJE

Šiais metais taip pat pradėjome lankyti Marijampolę, Sonatos globėjų šeimą. Visi vaikai, kuriuos ten lankėme pernai, vis dar gyvena Sonatos didžiajame name miesto centre. Išskyrus aštuoniolikmetę Gabiją, kuri, būdama suaugusi, neseniai persikėlė gyventi į nedidelį butą, tačiau palaiko glaudžius ryšius su savo šeima Sonatos namuose, nes čia gyvena ir jos keturios seserys bei broliai. Gabija taip pat dalyvavo mūsų vizito metu. Susitikimas su Gabija buvo didelis džiaugsmas. Beveik dvejus metus juos rėmėme iš savo medicininės pagalbos fondo lėšų, skirtų genetiškai nulemtoms dantų formavimosi ydoms gydyti. Visas gydymas truko ilgiau nei metus ir dabar jau beveik baigtas. Jaunai moteriai tai buvo didelis išbandymas, tačiau jis tikrai buvo to vertas. Dabar Gabija turi spindinčius, sveikus dantis ir pagaliau noriai šypsosi. Jos pasitikėjimas savimi akivaizdžiai ir pastebimai išaugo, o didžiausias pokytis, be to, kad ji išsikraustė iš Sonatos namų, yra tai, kad ji užmezgė pirmuosius gyvenime tvirtus santykius. Ji atrodė laiminga.

Kitiems Sonatos namų vaikams taip pat sekasi gerai. Keletas vaikų turi genetinių raidos sutrikimų. Sonata ir jos auklėtojos su meile rūpinasi vaikais ir, palyginti su praėjusiais metais, matome didelę pažangą. Vienintelis naujas namo gyventojas – 17-metis jaunuolis, kurį metų pradžioje į Sonatos namus apgyvendino Jaunimo gerovės tarnyba, nes tėvas daugelį metų žiauriai smurtavo prieš jį. Apie tai pranešėme praėjusiame naujienlaiškyje. Po tam tikro pradinio nenoro jis pradėjo mumis pasitikėti ir mums pavyko jį įtikinti dalyvauti PATRIA stovykloje, kuri jam davė daug naudos, o mums – galimybę jį geriau pažinti.

Sonata mums pranešė, kad, deja, namo nuomos sutartis nebus pratęsta ir kad rudenį ji su visa šeima turės persikelti į naują namą šiek tiek už miesto. Paprašėme Sonatos susisiekti su mumis, jei jai prireiktų pagalbos persikraustant. Prie šio klausimo grįšime per Kalėdų kampaniją. Sonata ir vaikai taip pat papasakojo mums apie savo vasaros atostogas, kurių metu jie galėjo vykti į keletą ekskursijų, kurioms mes taip pat skyrėme finansinę paramą.

MARIJAMPOLĖS VAIKŲ KAIMAS

Žodis apie didelį Vaiko tėviškės vaikų kaimą Marijampolėje, kurį remiame jau du dešimtmečius. Šiais metais negalėjome aplankyti kaimo. Ten ir taip gyvena tik 6 vaikai, kurie kitais metais jau bus suaugę. Po to baigsis ilga vaikų kaimelio istorija. Viena vertus, dėl to liūdime, kita vertus, džiaugiamės, kad Lietuvoje vykstantys jaunimo globos pokyčiai, kai formuojamos mažesnės šeimos, daro teigiamą poveikį, kaip matyti Sonatos šeimoje.

PATRIA KOMANDA KAUNE

Pirmosios dienos vakare nuvykome į Kauną susitikti su projekto vadove Rita Skriadaite iš PATRIA komandos. Per vakarienę su ja kalbėjomės apie kitą dieną prasidėsiančią stovyklą ir jos patirtį dirbant su jaunimu ir jaunais suaugusiaisiais. Esame be galo laimingi ir dėkingi, kad Rita yra mūsų artimiausia partnerė nuo pat Patria projekto pradžios, su kuria kartu kūrėme ir įgyvendinome jaunų suaugusiųjų globos koncepciją. „Rita“ reiškia tęstinumą, kokybę ir nuolatinį sėkmingą vystymąsi. Be jų mūsų darbas Lietuvoje nebūtų toks sėkmingas.

Pirmoji stovyklos Kaune diena prasidėjo komandos susitikimu su PATRIA trenerių štabu. Taip pat susipažinome su dviem naujais mokytojais, kurie šiais metais pradėjo dirbti PATRIA. Deja, socialinių profesijų svyravimai Lietuvoje yra labai dideli, nes darbo vietos yra labai prastai apmokamos, o infliacijos lygis Lietuvoje yra labai aukštas. Todėl socialiniai darbuotojai dažnai pereina į pameistrystę arba į privatų sektorių, kur jiems mokamas daug didesnis atlyginimas. Kalbėjomės apie kai kuriuos jaunuolius, turinčius specialių terapijos poreikių, ir sutikome finansiškai remti terapijos priemones pagal PATRIAa rekomendaciją, neviršydami tam tikrų ribų.

PATRIA STOVYKLA SU 18 JAUNUOLIŲ

Po pietų stovykla prasidėjo tradiciniu tapusiu stovyklos dalyvių susitikimu su anksčiau PATRIA programoje dalyvavusiais alumnais. Naujiems programos dalyviams nepaprastai svarbu matyti, kaip jaunuoliai, gavę „Patria“ paramą, tobulėjo ne tik profesine, bet ir asmenybės prasme. Atsipalaidavę, esant puikiam vasaros orui, klausėmės pasakojimų ir patirčių lauke, naujai pastatytoje ir dabar jau dengtoje terasoje.

Šiais metais stovykloje dalyvavo 18 jaunuolių. Labai džiaugėmės, kad daugumą jų jau pažinojome – arba todėl, kad jie jau dalyvavo ankstesniais metais, arba todėl, kad mes juos pažįstame jau labai daug metų, nes dar vaikystėje rėmėme juos Marijampolės kaime. Pavyzdžiui, vėl pamatėme Valdą, nedidelio ūgio jauną vyrą, kuris prieš kelerius metus nelaimingo atsitikimo metu neteko galimybės vaikščioti ir dabar vėl atranda judėjimo galimybes naudodamasis roleriu. Valdas yra puikus pavyzdys visiems, taip pat ir mums, nes jis ne tik ryžtingai, su didele valia ir humoru priima savo negalią, bet ir niekada nepasiduoda bei demonstruoja pozityvų požiūrį į gyvenimą.

Taip pat vėl susitikome su Edvardu, kuriam dabar 18 metų. Kai su juo susipažinome, jis buvo septynerių metų berniukas. Tuo metu jis gyveno viename iš dviejų Kauno namų, kur vyko stovykla. Sugrįžimas į vietą, kurioje praleido didžiąją dalį vaikystės, jį labai sujaudino.

Svarbus stovyklos tikslas – sukurti stovykloje dalyvaujančių jaunų žmonių tinklą. Tai skatinama per seminarus, kuriuose aptariamas komandos formavimo turinys. Tam kviečiame profesionalius terapeutus iš Lietuvos. Šeštadienį tokie seminarai vyko visą dieną. Šiais metais vyko seminaras, kurio metu dalyviai per šokio formas patyrė, kaip įsijausti į savo kūną, išlaisvinti emocinius stabdžius ir išsinešti patarimų, kaip juos panaudoti stresinėse situacijose.

Šiais metais vėl pasitelkėme profesionalų fotografą, kuriam talkino kosmetologė, padedanti sukurti nuostabius jaunų suaugusiųjų portretus. Ankstesnėse stovyklose jau patyrėme, kad tikrai gerai padaryta nuotrauka taip pat sustiprina jaunuolių pasitikėjimą savimi.

Stovyklos dalyviai kartu su dviem stovyklos konsultantais apsistojo Kauno namuose. Stovyklos romantika prie laužo yra sąmoningas stovyklos dizaino elementas. Pirmoji naktis buvo atitinkamai ilga, po jos žvelgėme į mieguistus veidus.

Paskutinę dieną programoje buvo numatyta ekskursija į žirgyną. Jau praėjusiais metais lankydamiesi alpakų ūkyje sąmoningai naudojome susitikimą su gyvūnais kaip terapijos elementą. Šiais metais lankėmės arklių terapijos ūkyje, kuriam vadovauja patyręs socialinis pedagogas, profesionaliai užsiimantis arklių terapija. Programa mums paliko didelį įspūdį. Per trumpą laiką net ir baikštūs mažyliai atrado pasitikėjimą dideliais gyvūnais. Pavyzdžiui, Otilija, kurią daugiau nei dešimt metų pažinojome iš Marijampolės kaimo kaip išsigandusią jauną merginą. Staiga, po trumpo susipažinimo laikotarpio, ji vedė žirgą su pavadėliu pro vartus, akivaizdžiai spinduliuodama pasitikėjimu savimi.

Kadangi ši terapijos forma buvo tokia veiksminga, pasikalbėjome su Patria komanda apie galimybę reguliariai siūlyti tokias žirgų terapijos programas.

Kaip visada, stovykla baigėsi atpalaiduojančia vakariene, kurioje visi dalyviai bendravo labai laisvoje atmosferoje. Dauguma dalyvių per 3 dienas akivaizdžiai ir pastebimai pražydo. Apie tai, ką stovykla reiškia jos dalyviams, geriausiai byloja dalyvių žodžiai, kurie mus labai sujaudino:

Luka: Po 23 metų verkiau ne iš skausmo, o iš laimės. Ši stovykla man buvo apie vertybes ir santykius. Tikriausiai nė viena įstaiga Kaune neturi tokio santykio su jaunimu kaip ši stovykla. Man tai yra kažkas ypatingo, pagalba ir noras pagerinti jauno žmogaus gyvenimą. Šios stovyklos mane užaugino ir parodė, kad pasaulyje yra gerų žmonių, kurie rūpinasi manimi ir skiria laiko tokiai ilgai trijų dienų kelionei. Man tai yra dovana, kad galiu ten būti.

Deimantė: Iš stovyklos pasiėmiau daug motyvacijos ir stiprybės, kad visada reikia mokytis iš savo klaidų, nebijoti klysti ir nepasiduoti, nes jei nori, viskas įmanoma.

Šie žodžiai apibūdina tai, kuo mūsų darbas su PATRIA komanda yra naudingas jauniems žmonėms ir ką mes galime pasiekti. Labai džiaugiamės stovyklos eiga ir sėkme. Taip pat esame įsitikinę, kad svarbu, jog asmeniškai dalyvautume kaip valdybos komanda. Per daugelį metų programa buvo plėtojama žingsnis po žingsnio. Dėkojame PATRIA komandai ir ypač Jūratei Bogacz, kuri metai iš metų kartu su PATRIA komanda vadovauja kruopščiam stovyklos planavimui, netgi daug kalbasi su jaunuoliais jų kalba ir su didele empatija prisideda prie stovyklos sėkmės.

Labai džiaugtumėmės, jei kitais metais prie mūsų prisijungtų daugiau asociacijos narių ir rėmėjų. Tai nuostabi patirtis ir mums, svečiams, su daugybe neišdildomų prisiminimų. Jau nustatyta 2024 m. stovyklos data: ji vėl vyks 2024 m. rugsėjo 6-8 d. Kaune esančiuose namuose.

2023 m. lapkričio 10 d., penktadienį, 19.00 val. vyks metinis visuotinis susirinkimas. Šiais metais jis vyks Kronberge. vyksta. Rezervuokite datą jau dabar, netrukus bus išsiųstas kvietimas.

Brangūs draugai ir rėmėjai, džiaugiamės gerais mūsų projekto Lietuvoje pokyčiais ir tuo, kad galime jais pasidalyti su jumis. Labai dėkojame už ilgametę ištikimybę ir dėmesį!

Daug šiltų linkėjimų jums

Jūsų, Ingrid ir Otmar Debald

ir „Kinder- und Jugendhilfe in Litauen e.V.“ komanda.